Soki od wieków były znane jako naturalne środki medyczne. Lekarze na całym świecie stosowali je w leczeniu wielu schorzeń na przestrzeni stuleci, równocześnie badając ich wpływ i zastosowanie na organizm ludzki.
W ten sposób powstało tysiące stron poradników i przewodników na temat działania soków, jak łączyć z sobą poszczególne składniki lub też jak ich nie łączyć. Współczesna medycyna coraz częściej wykorzystuje tą wiedzę i włącza dietę sokową do terapii zdrowotnej swoich pacjentów. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo można kupić wiele odmian owoców i warzyw, nawet tych najbardziej egzotycznych. To znacznie ułatwia przygotowanie soków o różnych właściwościach zdrowotnych.
Jeśli mamy do tego do dyspozycji sokowirówkę lub wyciskarkę to bez większych trudności przygotujemy w domu pyszne, zdrowe soki. Warzywa i owoce zawierają wiele witamin, minerałów, enzymów i innych składników, które różnie działają na organizm. Warto znać ich właściwości i gdzie występują, aby słusznie dobrać składniki soku zgodnie z potrzebami organizmu. Przyjrzyjmy się tym razem sokom z owoców cytrusowych które bardzo często są polecane przy różnego typu chorobach i dolegliwościach.
Owoce cytrusowe od wielu lat są stosowane jako remedium w leczeniu większości chorób żył, w tym żylaki, zapalenie żył, przekrwienie żylne i inne. Jest to skuteczne lekarstwo ponieważ cytrusy zawierają bardzo dużo witaminy C, która pomaga w leczeniu chorób żylnych. Soki cytrusowe można stosować jako napoje zdrowotne, ale bardzo często są z nich przygotowywane specjalne okłady na chore miejsca. Świeżo wyciśnięty sok z cytrusów ma także zastosowanie w diecie odchudzającej, szczególnie sok z grejpfruta cieszy się tutaj dużą popularnością.
Sok grejpfrutowy jest także znakomitym lekarstwem na stany grypowe i przeziębienia, ponieważ zwalcza około 800 szczepów różnych bakterii wywołujących m.in. te choroby. W Polsce największą popularnością cieszą się jednak soki z jabłek i gruszek, choć te drugie są uważane za ciężkostrawne. Sok z jabłek stosowany w zapobieganiu demencji starczej oraz w leczeniu choroby Alzhaimera.